Разлика помеѓу преработките на „Шлески јазик“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
с
fixing dead links
с (Bot: Migrating 2 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q30319)
с (fixing dead links)
|мапа=
}}
'''Шлезиски јазик''' (ślůnsko godka, ślůnski, понекогаш и како pů našymu) е јазик зборуван од луѓето во регионот [[Горна Шлезија]] во [[Полска]]. Јазикот исто така се зборува и во [[Чешка]] Република и во [[Германија]]. Во 2011 година околу 509 000<ref>[http://web.archive.org/web/20121221235509/http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/LUD_raport_z_wynikow_NSP2011.pdf Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Raport z wyników] - Central Statistical Office of Poland</ref> луѓе се изјасниле дека зборуваат на силесијански јазик како мајчин јазик, но бројот на луѓе што го зборуваат јазикот е околу 1 250 000 луѓе.
Силесијанскиот јазик е близок со [[полски јазик|полскиот јазик]], па поради тоа од некои лингвисти се смета како дијалект на [[полски јазик|полскиот јазик]].