Разлика помеѓу преработките на „Преобразба“

Додадени 59 бајти ,  пред 7 години
→‎Содржина: ситна поправка
(→‎Содржина: ситна поправка)
 
==Содржина ==
Збирката “Преобразба и други раскази” содржи 26 раскази, преземени од книгата "Раскази и друга избрана проза" (Die Erzählungen und andere ausgewählte Prosa) од [[1982]] година во издание на (SЌS. Fischer Verlag)VerlagЌ од [[Франкфурт на Мајна]]. На крајот од книгата е дадена [[биографија]] на авторот и осврт врз неговото творештво. Во збирката се застапени следниве раскази:<ref>Франц Кафка, ''Преобразба и други раскази'', Темплум, Скопје, 2007.</ref>
* [[Преобразба (расказ)|Преобразба]]
* Одбивање