Разлика помеѓу преработките на „Рак (соѕвездие)“

с
нема опис на уредувањето
с
\{{Инфокутија за соѕвездие|
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за соѕвездие|
name = Cancer |
local_name = Рак |
dec= +20 |
areatotal = 506 |
arearank = 31st31-во |
numbermainstars = 5 |
numberbfstars = 76 |
numbernearbystars = 2 |
brighteststarname = [[Beta Cancri|β Cnc]] (Altarf) |
starmagnitude = 3.,5 |
neareststarname = [[DX Cancri|DX CncРак]] |
stardistance = 11.8 |
numbermessierobjects = 2 |
month = март |
notes=}}
'''Рак''' ([[лат.]] ''Cancer'', ''Cnc'') е едно од [[соѕвездие|соѕвездијата]] од [[зодијак]]от, и како [[Рак (хороскопски знак)|астролошки знак]] го носи истото име. [[Латински јазик|Латинскиот]] назив ''Cancer'' значи рак, а неговиотНеговиот симбол е [[Податотека:Cancer_symbol.png|20px|Знакот на ракот]]. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата [[Близнаци (соѕвездие)|Близнаци]] на запад, [[Лав (соѕвездие)|Лав]] на исток, [[Рис (соѕвездие)|Рис]] на север и [[Мало Куче (соѕвездие)|Мало Куче]] и [[Хидра (соѕвездие)|Хидра]] на југ.
 
== Наводи ==