Вештачки јазик: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
(мали грешки на зборови)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вештачкиот јазик''' е спротивност на природниот. Тој не настанува по природен пат, за некој временски интервал. Тој најчесто е измислен од еден човек. Потребен е за полесна комуникација на луѓе од различни заедници. Уште може да се нарече и експериментален јазик. Такви се [[есперанто]] и [[интерлингва]]. Исто така, вештачки јазици се и техничките ебисе не читај племето твоејазици. Со нив се означуваат системи од знаци на определени науки, на пример [[математика]], [[логика]] итн.