Разлика помеѓу преработките на „Касиопеја (соѕвездие)“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Касиопеја (соѕвездие) со помош на HotCat)
с
 
Доколку го најдеме на небото соѕвездието [[Голема Мечка]], а потоа и познатата ѕвезда [[Поларис|Северница]] и ако погледот продолжи да се движи во истата насока, лесно може да се забележи една група на ѕвезди, кои како на небото да градат развлечена (раширена) форма на латинската буква W. Поширокиот дел на оваа буква како да покажува на која страна се наоѓа север. Тоа се петте најсјајни ѕвезди од соѕвездието '''Касиопеја''' (Cassiopeia и кратенката Cas).
Според старогрчката митологија Касиопеја била жена на ЦефејКефеј и мајка на Андромеда. Се зборува дека наоколу премногу се фалела оти таа и Андромеда се многу убави. Поради таа своја ароганција и преголемо фалење, врзана е за својот стол и осудена да кружи околу северниот пол со главата надолу, како [[поука]] за другите дека треба да се почитува скромноста.
Со голо око, во ова соѕвездие можат да се видат 90 ѕвезди. Бидејќи ова соѕвездие се наоѓа во делот од небото, каде проаѓа Млечниот Пат, соѕвездието изобилува со мноштво интересни небесни објекти.