Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
с
fixing dead links
с (clean up using AWB)
с (fixing dead links)
}}
 
'''Сукре''' е главниот град на [[Боливија]]<ref>[http://web.archive.org/web/20090521023641/http://www.presidencia.gob.bo/download/constitucion.pdf Устав на Боливија] на шпански.</ref>, центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департман)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
== Збратимени градови ==