Црвен џин: Разлика помеѓу преработките

Додаден 21 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 58 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q50081 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Херцшпрунг-Раселов дијаграм}}
'''Црвен џин''' е светла [[ѕвездаџиновска џинѕвезда]] со мала или средна маса (околу 0,5–10 соларни маси) која е во доцна фаза од својата [[ѕвездена еволуција]]. Надворешната атмосфера испакната и тенка, со што радиусот е огромен а површинската температура ниска, некаде од 5.000 [[келвин|K]] и пониска.
 
Највообичаени се црвените џинови (RGB) во кои сè уште се врши фузија на [[водород]] во [[хелиум]], а јадрото е неактивен хелиум. Друг вид на црвен џин се асимптотичните џинови (AGB) каде се произведува јаглерод од хелиумот преку троен-алфа процес.<ref name=zeilik>{{цитирана книга | last=Zeilik | first=Michael A. | coauthors=Gregory, Stephan A. | title=Introductory Astronomy & Astrophysics | edition=4th | year=1998 | publisher=Saunders College Publishing | isbn=0030062284 | pages=321–322 }}</ref> На овие AGB ѕвезди им припаѓаат јаглеродните ѕвезди од типот C-N и C-R.
 
Истакнати сјајни црвени џинови на ноќното небо се [[Алдебаран]] (Alpha Tauri), [[АрктурусАрктур]] (''Alpha Bootis'') и [[GammaГама CrucisЈужен Крст]] (''Gacrux''), а уште поголеми од нив се [[Антарес]] (Alpha Scorpii) и [[Бетелгез]] (Alpha Orionis) кои спаѓаат во групата [[црвен суперџин]].
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи|2}}
 
== Надворешни врски ==
{{wiktionary}}
 
{{Ѕвезда}}