Разлика помеѓу преработките на „Салцбург (покраина)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Салцбург''' (гер. Salzburg) е една од деветте сојузни покраини во Реп...)
 
 
Со површина од 7.154 квадратни километри, Салцбург е шеста по големина покраина во Австрија. Според [[рељеф]]от, ова е [[планина|планинско место]] во срцето на [[Алпи]]те. Само крајниот северен дел е претежно [[низина|низински]] со надморска височина под 500 метри. Поради високата надморска висина, [[клима]]та е претежно [[континентална клима|континентална]], само во највисокиот дел има [[планинска клима]]. Во средниот дел на покраината течи [[река]]та [[Салцах]], додека пак во источниот дел [[извор|извираат]] реките [[Мура]] и [[Енса]]. Покрај овие водотеци има и многу [[ледничко езеро|леднички езера]].
 
 
 
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]
[[Категорија:Сојузни покраини во Австрија]]