Разлика помеѓу преработките на „Горна Австрија“

Додадени 173 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Горна Австрија''' (гер. Oberösterreich) е една од деветте сојузни покраи...)
 
 
Со површина од 11.982 квадратни километри, Горна Австрија е четврта по големина покраина во Австрија. Според [[рељеф]]от, поделена е на три целини: во северниот дел има пониски и средно-високи [[планина|планини]], во средишниот дел се простира [[висорамнина]] низ која тече реката Дунав, а пак во јужниот дел е претежно планински. [[Клима]]та е претежно [[континентална клима|континентална]], само во највисокиот дел има [[планинска клима]]. Во средниот дел на покраината течи [[река]]та [[Дунав]], која низ покраината има многу притоки од кои најпознати се [[Ин]] и [[Енс]].
 
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]
[[Категорија:Сојузни покраини во Австрија]]