Разлика помеѓу преработките на „Хематопоеза“

Додадени 255 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Hematopoiesis simple.svg|мини|400п|Дијаграм на кој е прикажан развојот на различните крвни клетки од хематопоетската матична клетка]]
'''Хематопоеза''' е процес на создавање на крвните клетки. Сите крвни клетки потекнуваат од [[хематопоетска матична клетка]]. Кај здрава возрасна личност дневно се создаваат околу 10<sup>11</sup>–10<sup>12</sup> нови крвни клетки со цел да се одржат стабилни нивоа во периферната циркулација.<ref name=T4>Semester 4 medical lectures at Uppsala University 2008 by Leif Jansson</ref><ref>{{cite book |author=Parslow,T G.;Stites, DP.; Terr, AI.; and Imboden JB. |title=Medical Immunology |edition=1 |isbn=0-8385-6278-7}}</ref>
 
== Наводи ==