Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додадени 136 бајти ,  пред 6 години
с
fixing dead links
с (fixing dead links)
с (fixing dead links)
| publisher = TIME
| date = 1999-06-04
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20000818002203/http://www.time.com/time/time100/artists/profile/dylan.html|archivedate=2000-08-18}}</ref>
}}</ref>
 
Досега има повеќепати добено [[Греми награда]], [[Златен глобус]] и [[оскар]]и, а член е и на ''[[Рокенрол Куќата на Славните]]'', ''Нешвиловата Куќа на Славни Текстописци'', како и на ''[[Куќата на Славни Текстописци]]''. Дилан е именуван како еден од [[100 највлијателни луѓе на дваесеттиот век според списанието TIME]]. Во 2004 година, Боб Дилан го зазема второто место на листата [http://www.rollingstone.com/news/story/5939214/the_immortals_the_first_fifty/ 100 најголеми на сите времиња] на списанието ''Rolling Stone'', веднаш зад [[Битлс]]и <ref>''[http://www.rollingstone.com/news/story/5939206/the_immortals_br1_the_beatles/ „Битлси“ на истата листа]'' </ref><ref>{{цитирана веб страница| title = Боб Дилан | work = Роби Робертсон. Rolling Stone број 946| publisher = Rolling Stone| url =http://www.rollingstone.com/news/story/5940049/2_bob_dylan}}. </ref>. Според истото списание, песната на Боб Дилан - ''[[Like A Rolling Stone]]'' - е избрана за најдобра песна на сите времиња. Дилан неколку пати е номиниран и за [[Нобелова награда]] во областа на [[литература]]та.<ref>{{cite news | url = http://www.expectingrain.com/dok/art/nobel/nobelpress.html