Леска (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 170 бајти ,  пред 9 години
с
fixing dead links
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q194185 (translate me))
с (fixing dead links)
[[Слика:AlbaniaLezhe.png|десно|Мапа Албаније са означеним Лежеом]]
 
'''Округот Леж''' ([[албански]]: ''Rrethi i Lezhës'') е еден од 36-те окрузи во [[Албанија]]. Округот има населеие од 77,184 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref>(2010), и површина од 479 км². Округор се наоѓа во северозападниот дел на земјата, со главен град [[Леж]]. Во округот се наоѓаат следните населени места:
 
*[[Балдрен и Ри]] (9,872)