Разлика помеѓу преработките на „ФК Силекс“

Одземени 225 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
основан = {{Start date and age|1965}} |
терен = [[Градски стадион Кратово]] |
тренер = ТрајчеЗоран СеневШтерјовски |
капацитет = 4.500 |
лига = [[Прва македонска фудбалска лига|Прва македонска лига]] |
 
== Историја ==
ФК Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја ФК Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на [[Градски стадион Кратово]], кој има капацитет од 4.500 гледачи. Тренер на екипата е [[Трајче Сенев]].<ref>[http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=16539 Сеенев седна на клупата на Силекс]; преземено од Екипа.мк </ref>
 
== Евро купови ==