Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Историја ==
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[Стадион Железарница|стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја, клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот ќе учествуваучествувал во првата сезона во [[Прва македонска фудбалска лига|Првата на Македонија 1992-1993|прватамакедонска фудбалска лига на Македонија 1992-1993]], каде во есенскиот дел ќе ја освоиосвоил вицешампионската титула, но на крајот одна сезоната ќе испаднеиспаднал од лигата. Од тогаш клубот настапуванастапувал во [[Втора македонска фудбалска лига|втората македонска фудбалскаВтората лига]] и во [[Трета македонска фудбалска лига|третата македонскаТретата лига (Север)]].
Од сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]], па наваму Металург игра во Првата Лига.
Металург е освојувач на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во 2011 година.
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014}}