Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Одземен 1 бајт ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
[[Филип II Македонски|Филип II]]}}
 
'''Аминта III''' — крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е.]] (или 389) до [[369 п.н.е.]]. Бил син на Аридеј и дедо на [[Александар III Македонски]].
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по убиството на [[Архелај I]]. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[393 п.н.е.]] бил истеран од страна на [[Аргеј II]] и [[Илирија|Илирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].