Разлика помеѓу преработките на „Касиопеја (соѕвездие)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q10464 (translate me))
с
stardistance = 19.4 |
numbermessierobjects = 2 |
meteorshowers = [[Perseidsперсеиди]] |
bordering = [[CamelopardalisЖирафа (соѕвездие)|Жирафа]]<br />[[CepheusКефе (constellationсоѕвездие)|CepheusКефеј]]<br /> [[LacertaГуштер (соѕвездие)|Гуштер]]<br /> [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]]<br /> [[Персеј (соѕвездие)|Персеј]] |
latmax = 90 |
latmin = 20 |
month = Novemberноември |
notes=[[Податотека:ConstellationCassiopeia.jpg|thumb|300px|Photographed Oct. 1st, 2004 from near N41° W73° by Randal J.]]}}
 
Со голо око, во ова соѕвездие можат да се видат 90 ѕвезди. Бидејќи ова соѕвездие се наоѓа во делот од небото, каде проаѓа Млечниот Пат, соѕвездието изобилува со мноштво интересни небесни објекти.
 
Најсјајна ѕвезда од ова соѕвездие е алфа Касиопеја (Шедар). Таа е оддалечена од нас 200 светлосни години. Оваа ѕвезда има привиден сјај од 2,23 магнитудавеличина и спектар K. Тоа значи дека е ѕвезда со портокалов сјај и температура на површината од 4000 степени. Инаку нејзиниот сјај е околу 230 пати поголем од Сончевиот.
 
Втората ѕвезда по сјајност е бета Касиопеја или Каф. Таа има привиден сјај со величина од 2,25 магнитуда и припаѓа на спектралната класа Ф. Тоа значи дека има белузлавожолта боја и површинска температура од околу 700 степени. Сјајот на оваа ѕвезда е околу 19 пати поголема од Сончевиот, а од нас е оддалечена околу 45 светлосни години. Оваа ѕвезда припаѓа на групата ѕвезди кои имаат променлив сјај.
 
Гама Касиопеја или Цих има спектар БО. Тоа значи дека оваа ѕвезда е белузлаво-сина и дека има површинска температура од околу 20.000 степени, но сочести промени. Нејзиниот привиден сјај најчесто има вредноствеличина од околу 2,4 магнитуда. Оваа ѕвезда има чести промени. Во текот на своите непредвидливи промени, таа го менува својот сјај, спектар, боја, температура и пречник.
Оваа ѕвезда од нас е оддалечена околу 100 светлосни години и од Сонцето е посјајна околу 100 пати.