Вуелта а Еспања: Разлика помеѓу преработките

Додадени 73 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q33937 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија Велосипедска трка
| name = Вуелта а Еспања
| current_event = Вуелта а Еспања 2014
| image = [[Податотека:Vuelta logo.gif|250п]]
| image_caption =
| date = септември (од 1995)
| region = Шпанија
| english = Tour of Spain
| localnames = Vuelta Ciclista a España {{es icon}}
| nickname = ''Вуелта''
| competition = [[Светска турнеја UCI]]
| type = [[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]
| organiser = ''Unipublic''
| director = Хавиер Гвиљен
| first = {{start date|1935}}
| number = 6769 (до [[Вуелта а Еспања 20122014|20122014]])
| final =
| firstwinner = {{атлетзнаме|[[Густаф Делор]]|БЕЛ}}
| mostwins = {{unbulleted list|{{атлетзнаме|[[Роберто Ерас]]|ШПА}}|(4 победи)}}
| mostrecent = {{атлетзнаме|[[АлбертоКрис КонтадорХорнер]]|ШПАСАД}}
}}
 
'''Вуелта а Еспања''' ({{lang-es|Vuelta a España}}; позната и како '''Трка околу Шпанија''') е годишна [[Етапна трка|етапна]] велосипедска трка, која првенствено се одржува во [[Шпанија]], иако повремено поминува и низ соседните земји. Поттикната од успехот на [[Џиро д’Италија]] и [[Тур де Франс]], трката била првпат организирана во [[Вуелта а Еспања 1935|1935]].<ref name="cyclingrevealed1">{{цитирана веб страница|url= http://www.cyclingrevealed.com/Sept06/Vuelta/VaEhistory06.htm |title=Cycling Revealed |publisher=Cycling Revealed |date= |accessdate=7 август 2012}}</ref> Трката била спречена да биде одржана низ периодот на двете светски војни и [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] во раните години на нејзиното постоење; меѓутоа, трката започнала да се вози секоја година од [[Вуелта а Еспања 1955|1955]].<ref name="cyclingrevealed1"/> Како Вуелта постигнувала значајност и популарноста на трката растела, нејзината слава започнала да се шири низ светот. Од 1979, трката е организирана од ''Unipublic''. Групата на возачи на почетокот била составена само од шпански велосипедисти, но сега секоја година учествуваат возачи од целиот свет. Вуелта е дел од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]], што значи дека екипите кои настапуваат на трката се главно ''UCI ProTeam'' екипи, со исклучок на екипите кои ги повикува организаторот.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.uci.ch/templates/UCI/UCI2/layout.asp?MenuId=MTUyMjQ |title=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]] |publisher=Uci.ch |date= |accessdate=6 август 2012}}</ref><ref>{{цитирана веб страница|author=When is the Criterium route announced. |url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/530629/uci-worldtour-calendar-2012.html |title=Календар на Светската турнеја UCI|publisher=Cycling Weekly |date= |accessdate=6 август 2012}}</ref>
 
Заедно со Тур де Франс и Џиро д’Италија, ги создаваат трите најпрестижни тринеделни велосипедски трки, [[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]].<ref>{{cite news|url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=features/2007/abu_dhabi07 |title=Million dollar, baby! |work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited |date= 12 јануари 2007 |accessdate=21 мај 2011 }}</ref> Додека рутата се менува секоја година, форматот на трката останува ист со вклучување на најмалку два хронометра, премин низ планинскиот масив на [[Пиринеи]]те и завршница во шпанскиот главен град [[Мадрид]]. Поновите изданија на Вуелта а Еспања се состои од 21 етапа во период од 23 дена, кој вклучува два дена одмор.
 
== Надворешни врски ==
{{commonsРизница-ред|Vuelta a España}}
 
* [http://www.lavuelta.com/ Официјална страница] {{es}} {{en}} {{fr}}
 
{{Светска турнеја UCI}}
{{Вуелта а Еспања}}
{{Комбиниран пласман на Вуелта а Еспања Комбиниран пласман}}
{{Вуелта а Еспања Бодовен пласман}}
 
[[Категорија:UCI ProTour трки]]
[[Категорија:Светски ранкинг UCI]]
[[Категорија:Светска турнеја UCI]]