Тирана (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 343 бајти ,  пред 8 години
с
fixing dead links
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
с (fixing dead links)
| elevation_footnotes =
| elevation_m =
| population_footnotes = <ref name="INSTAT">{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls|title=POPULLSIA SIPAS PREFEKTURAVE, 2001–2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724162916/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref>
| population_total = 717,426
| population_as_of = 2010
}}
 
'''Округот Тирана''' ({{Lang-sq|Rrethi i Tiranës}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители<ref>{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 1,238&nbsp;km². Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:
*[[Балдушк]]
*[[Брѕула]]