Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Додадени 84 бајти ,  пред 5 години
с
fixing dead links
с (fixing dead links)
Хашкиот трибунал првото обвинение против Ратко Младиќ го подигнал на [[25 јули]] [[1995]] година за геноцид и други злосторства сторени врз цивили на територија на БиХ. Второто обвинение било потврдено на [[16 номеври]] истата година, и се однесувало на случувањата во [[Сребреница]] од [[јули]] [[1995]] година. Изменетото обвинение било потврдено на [[11 октомври]], во него биле обединети првото и второто и бил намален вкупниот број на обвиненија: шест точки за кршење на законите и обичаите на војување, седум точки за злосторство против човештвото и две за геноцид.
 
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://web.archive.org/web/20021216215146/http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://web.archive.org/web/20010124084600/http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, 10 октомври, 2002</ref>
 
== Апсење ==