Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 42 бајти ,  пред 9 години
с
fixing dead links
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7332301 (translate me))
с (fixing dead links)
 
== Население ==
Населението на Унгуџа во 2002 броело 622.459 жители<ref>[http://www.nbs.go.tz/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=110 Попис на домаќинствата и занимањата на населението на Унгуџа] {{en}}</ref>, главно во градскиот регион на Занзибар.<ref>[http://web.archive.org/web/20030430025539/http://www.tanzania.go.tz/census/unguja.htm Попис на Танзанија 2002] {{en}}</ref> Административен центар на островот е градот Занзибар, а во него спаѓа и историскиот [[Стоун Таун]] како и други приградски населби како Мичензани. Други поголеми места на островот се Мбвени, Мангапвани, Чвака и Нунгви.
 
Локалното население претежно говори „киунгуџа“ кој е [[дијалект]] на националниот јазик [[свахили]]. Ова наречје е употребено како стандард при утврдувањето на литературниот јазик.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/319730/Kiunguja Киунгуџа] - Британика {{en}}</ref>