Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додадени 133 бајти ,  пред 6 години
с
fixing dead links
с (Bot: Migrating 86 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q392 (translate me))
с (fixing dead links)
| publisher = ABC News
| date = 2006-09-07
|archiveurl=http://web.archive.org/web/20080106102632/http://www.abc.net.au/news/newsitems/200609/s1735288.htm|archivedate=2008-01-06}}</ref>
}}</ref>
 
Раните текстови на Дилан, во себе инкорпорираат [[политика|политички]], [[философија|философски]], [[социологија|социјални]] и [[литература|литературни]] влијанија и мотиви, кршејќи ги сите популарни музички конвенции и правила и станувајќи одбележје на [[против-култура]]та на неговото време. Дилан, додека ги проширува и персонализира своите музички погледи, секогаш покажува непоколеблива посветеност кон американската традиционална песна, почнувајќи од нејзините корени - [[фолк музика|фолкот]] и [[кантри]]/[[блуз]] тематиката па се до нејзините популарни дострели во рамките на [[рокенрол]]от и [[рокабили]]то; истовремено, Дилан црпи мотиви и од англиската, шкотската и ирската [[народна музика]], од [[џез]]от, [[свинг]]от, [[мјузикл|Бродвејските мјузикли]], [[хард рок]]от и [[госпел музика]]та.