Зејтунско востание (1895-1896): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Ерменците во почетокот на востанието успеале да заробат 600 војници и по нивниот обид за бегство сите биле погубени. Отпорот завршил со интервенција на Големите сили. На востаниците им било дозволено да заминат во [[егзил]], даночното оптоварување било олеснето и бил назначен христијански заменик-гувернер. Поради ниските температури, илјадници [[Турци]] загинале и многу други починале во болниците од рани здобиени во битка. Се смета дека бројот на жртвите од конфликтот се движи од 5,000 до 10,000 луѓе.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Ерменско национално ослободително движење}}
 
[[Категорија:Отоманска Ерменија]]
[[Категорија:Османлиска империја во 19 век]]
[[Категорија:Ерменски востанија]]
[[Категорија:Конфликти во 1895 година]]
[[Категорија:Конфликти во 1896 година]]