Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Sateliti на Вештачки сателит)
с
[[File:ConstellationGPS.gif|thumb|right|240px|An animation depicting the orbits of GPS satellites in medium earth orbit.]]
[[Image:ERS 2.jpg|thumb|right|240px|A full size model of the Earth observation satellite [[ERS 2]]]]
Во'''Сателит''' контекст на spaceflight , сателит е објект кој е пуштен во орбитата од страна на човечките напоричовечкот. Таквите објекти понекогаш се нарекуваат и вештачки сателити за да се разликуваат од природните сателити , како што е Месечината.
Првиот во Историја вештачки сателит, Спутник 1 , е лансиран од страна на Советскиот Сојуз во 1957. Од тогаш, илјадници сателити се лансирани во орбитата околу Земјата. Овие потекнуваат од повеќе од 50 земји и го користат отварањето на можности од 10 земји. Неколку стотици сателити во моментов се оперативни, а илјадници неискористени сателити и сателитска фрагменти во орбитата на Земјата се како остатоци од вселената. Неколку сонди се ставени во орбита околу други органи за да станат вештачки сателити на Месечината, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн.
Сателитите се користи за голем број на цели. Општи типови вклучуваат воени и цивилни набљудување на земјата, комуникации сателити , сателити за навигација, временски сателити, сателити за истражување. простор станиците и човечките вселенски летала во орбитата, се исто така сателити. Сателитска орбита во голема мера се разликува, во зависност од намената на сателитот, и се класифицирани во неколку начини. Добро познати (преклопување) часови се ниски Земјина орбита , поларна орбита , и геостационарна орбита .