Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 14 бајти ,  пред 5 години
с
с (fixing dead links)
{{внимание}}
{{вики}}
[[File:Flickr jef 31871680--In-N-Out CheeseburgersBurger cheeseburgers.jpg|thumb|Типичен оброк во САД]]
'''Брза храна''' (позната и како Брза Ресторанска Услуга во самата индустрија) — термин за храната која што може да биде подготвена и сервирана за многу брзо време. Додека еден оброк со кратко време на подготовка може да се смета за Fast Food (Брза храна), својствено терминот соодветствува на храна продадена во ресторан или во продавница, со состојки претходно загреани или претходно приготвени и на тој начин сервирани на купувачот во спакувана форма за земање/носење (take away/take out). Терминот Fast Food беше препознат во речник на [[Мериам Вебстер]] во [[1951]] година.
 
2

уредувања