Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

дополнување
с
(дополнување)
|prayer_attrib=
}}
'''Свети Наум Охридски Чудотворец''' (са. [[830]] - [[23 декември]] [[910]]), бил [[Среден век|средновековен]] научник, писател, учител, и еден од основоположниците на словенската и [[Македонска книжевност|македонската писменост]] и просвета. По смртта на Св. Методиj бил истеран од Панонија од Германците и побарал спас во тогашна Бугарија. Основач на манастирот на Светите Архангели, денешен Свети Наум. Роден е во првата половина на [[IX век]].
 
[[Податотека:Св Наум.JPG|мини|лево|Манастирот „Св. Наум Охридски“ на брегот на [[Охридското Езеро]]]]
3.662

уредувања