Разлика помеѓу преработките на „Бурунди“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
с
fixing dead links
(Одбиена последната промена во текстот (од 92.53.52.167) и вратена ревизијата 3011147 на Bjankuloski06)
с (fixing dead links)
}}
 
Според проценка од [[2008]] година, Бурунди имало население од 8.691.005 жители. На демографската слика на Бурунди директно влијае боласта [[СИДА]], но и голем број на [[Буринѓани]] се преселиле во странство како последица од граѓанската војна, така на пример [[САД]] примиле 10.000 Бурунѓани<ref>Kaufman, Stephen. [http://web.archive.org/web/20080213183252/http://www.america.gov/st/washfile-english/2006/October/20061017183816esnamfuak0.9061396.html U.S. Accepting Approximately 10,000 Refugees from Burundi]. 17 октомври, 2006. [[U.S. Department of State]]. Retrieved on 30 јуни, 2008.</ref>
 
Поголем број Бурунѓани живеат во рурални средини и околу шест проценти од населението живее во урбаните средини.<ref>MacDonald, F., ''Peoples of Africa'', p. 62.</ref> Густината на населението на Бурунди е 315 жители на метар квадратен. Околу 85% од населението се [[Хуту]], 15 % се [[Туци]] и мал број има [[Твас]].<ref>Eggers, E., ''Historical Dictionary of Burundi'', ix.</ref>