Разлика помеѓу преработките на „Гватемала“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Main|Економија на Гватемала}}
 
Според ЦИА, БНП по глава на жител во Гватемала изнесува 5.000 [[американски долар]]и, но сепак оваа земја во развој има многу социјални проблеми и е меѓу 10. најсиромашни држави во [[ЛатинскаСеверна Америка]].<ref>[https://www.cia.gov/fdary/publications/the-world-factbook/rankorder/2004rank.html CIA - The World Factbook - Rank Order - GDP - per capita (PPP)<!-- Bot generated title -->]</ref> Приходот во државата не е еднакво распореден меѓу населението и така скоро половина од населението живее во сиромаштија и државата има невработеност од 3.2%.
 
Што се однесува за странските инвестиции во Гветамала, приловот на пари од гватемалската емиграција се најголем странски приход.<ref>[https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gt.html#Econ CIA - The World Factbook - Guatemala<!-- Bot generated title -->]</ref>
19

уредувања