Разлика помеѓу преработките на „Ел Салвадор“

Одземени 6 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на Пазій Юра (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
|footnote2 = The [[United States dollar]] is the currency in use. Financial information can be expressed in US Dollars and in [[Salvadoran colón]], but it is out of circulation. http://www.bcr.gob.sv/ingles/integracion/ley.html
}}
'''Ел Салвадор''' ([[Шпански јазик|шпански]]:''República de El Salvador'') е држава во [[ЦетралнаСеверна Америка]]. Територијата се нарекувала ''Кузкатлан'', на шпански "Cuzcatlan", и доаѓа од името на индијанското племе [[Пипили]]. Во буквален превод терминот значи „земја на бесценети нешта“.
 
По освојувањето на земјата од шпанците, земјата била покрстена и се нарекувала „Провинција на нашиот [[Господ]] [[Исус Христос]], спасителот на [[свет]]от“ или на шпански "Provincia De Nuestro Señor Jesucristo El Salvador Del Mundo"
 
Земјата граничи со [[Тихиот Океан]] на југ и југозапад, и со [[Гватемала]] и [[Хондурас]] на север, исток и запад. Ел Салвадор има население од 6.7 милиони луѓе и е најнаселена држава во ЦентралнаСеверна Америка и е со зголемена индустријализација.
 
== Области и општини ==
19

уредувања