Разлика помеѓу преработките на „Александар Лурија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|footnotes =
}}
'''Александар Романович Лурија''' ({{lang-ru|Алексáндр Ромáнович Лýрия}}; [[16 јули]] [[1902]] – [[14 август]] [[1977]]) бил— истакнат руски [[неврологневропсихологија|невропсихолог]] и [[психолог]]. Се смета за, еден од најпознатите невропсихолози на дваесетиотXX век. Негов примарен интерес било проучувањето на локализацијата на психолошките функции во [[мозок]]от, но учествувал и во бројни истражувања од областа на развојната психологија, повредите на предниот мозочен лобус, [[афазиологија]]та, културните аспекти на когнитивното функционирање, невропсихолошките рехабилитациони програми, интервенциите во образованието итн. Пишувал и лични биографии на луѓе со необични когнитивни карактеристики.
 
== Биографија ==