Разлика помеѓу преработките на „Панама“

Одземени 40 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Панама''' ({{lang-es|Panamá}}) или официјално '''Република Панама''' ({{lang-es|República de Panamá}}) е држава во копнена [[Северна Америка]]. Панама се наоѓа на т.н. [[Панамски Провлак]], копно кое ја поврзува [[Северна Америка]] преку Средна Америка со [[Јужна Америка]]. На северозапад од Панама се наоѓа [[Костарика]], на југоисток се наоѓа [[Колумбија]], на север се наоѓа [[Карипско Море|Карипското Море]], додека на југ се наоѓа [[Тихиот Океан]]. Главен град на Панама е [[Панама (град)|градот Панама]], додека официјален јазик е [[шпански]]от јазик.
 
Од европските истражувачи, Панама е посетена за прв пат во [[16 век]] кога станала дел од [[Шпанско Кралство|Шпанското Кралство]]. Во [[1821]] година, Панама се отцепила од Шпанското Кралство и се приклучила во една држава со [[Нова Гранада]], [[Еквадор]] и [[Венецуела]] која се нарекувала [[Гран Колумбија]]. Со распадот на Гран Колумбија во 1830, Панама останала дел од [[Колумбија]]. Сепак, со помош на [[САД]], во 1903 година Панама станала независна држава. Значаен момент во историјата на Панама е изградбата на [[Панамски канал|Панамскиот канал]], кој бил изграден со помош на САД во периодот од 1904 и 1914 година. Со договорот, Панама ја презела целата контрола врз каналот кон крајот на [[20 век]].<ref name="cia">{{cite web|url=https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pm.html |title=CIA - The World Factbook |publisher=Cia.gov |date= |accessdate=2010-12-23}}</ref>
19

уредувања