Разлика помеѓу преработките на „Панама“

Додадени 4 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Замена на Image:Coat_of_Arms_of_Panama.svg со Image:Coat_of_arms_of_Panama.svg (од страна на Ymblanter поради: File renamed: [[commons:COM:FR#reasons|File renaming criterio...)
}}
 
'''Панама''' ({{lang-es|Panamá}}) или официјално '''Република Панама''' ({{lang-es|República de Panamá}}) е држава во копнена [[СреднаСеверна Америка]]. Панама се наоѓа на т.н. [[Панамски Провлак]], копно кое ја поврзува [[Северна Америка]] преку Средна Америка со [[Јужна Америка]]. На северозапад од Панама се наоѓа [[Костарика]], на југоисток се наоѓа [[Колумбија]], на север се наоѓа [[Карипско Море|Карипското Море]], додека на југ се наоѓа [[Тихиот Океан]]. Главен град на Панама е [[Панама (град)|градот Панама]], додека официјален јазик е [[шпански]]от јазик.
 
Од европските истражувачи, Панама е посетена за прв пат во [[16 век]] кога станала дел од [[Шпанско Кралство|Шпанското Кралство]]. Во [[1821]] година, Панама се отцепила од Шпанското Кралство и се приклучила во една држава со [[Нова Гранада]], [[Еквадор]] и [[Венецуела]] која се нарекувала [[Гран Колумбија]]. Со распадот на Гран Колумбија во 1830, Панама останала дел од [[Колумбија]]. Сепак, со помош на [[САД]], во 1903 година Панама станала независна држава. Значаен момент во историјата на Панама е изградбата на [[Панамски канал|Панамскиот канал]], кој бил изграден со помош на САД во периодот од 1904 и 1914 година. Со договорот, Панама ја презела целата контрола врз каналот кон крајот на [[20 век]].<ref name="cia">{{cite web|url=https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pm.html |title=CIA - The World Factbook |publisher=Cia.gov |date= |accessdate=2010-12-23}}</ref>
{{Main|Географија на Панама}}
 
Панама е држава која се наоѓа на копнениот дел од [[СреднаСеверна Америка]]. На север државата излегува на [[Карипското Море]], на југ излегува на [[Тихиот Океан]], на запад се граничи со [[Костарика]], а на исток се граничи со јужноамериканската држава [[Колумбија]]. Местоположбата на Панама е многу добра поради излезот на двете мориња и географската близина со двата континента, Средна Америка и [[Јужна Америка]], кои Панама ги поврзува. Вкупната површина на Панама е 75.517 квадратни километри, државата има население од 3.405.813 жители (2010), а главен град е [[Панама (град)|Панама]].
 
Главна географска карактеристика која е од големо економско значење за државата е [[Панамски канал|Панамскиот канал]], кој од 2000 година Панама има целосна контрола над него. Каналот ги поврзува Атлантскиот Океан со Тихиот Океан. Сепак, доминантна географска карактеристика се централните планини и врвови. Голем дел од планините не се продолжен венец од северноамериканските планини, а само мал дел од истите се продолжеток на јужноамериканките [[Анди]]. Планините се од вулканско потекло. Највисока точка во државата е [[Волкан Бару]] кој е висок 3,475 метри надморска височина. Панама е дом на разновиден животински и растителен свет и во неа може да се најдат и северноамериканска и јужноамериканска флора и фауна. Панама има тропска клима. Температурите се високи и има мала разлика меѓу сезоните.
19

уредувања