Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Хондурас''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Honduras'') или официјално '''Република Хондурас''' (''República de Honduras'') — држава во копнена [[СреднаСеверна Америка]]. На север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, [[Хондурас]] се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]].
 
Поранешното име на државата било [[Шпански Хондурас]], за да се разликува од поранешниот [[Британски Хондурас]], денес [[Белизе]].<ref>[http://www.aboututila.com/UtilaInfo/William-Strong/AI-Environmental.htm Archeological Investigations in the Bay Islands, Spanish Honduras]</ref> Вкупната површина на Хондурас изнесува 112.492 со вкупно население од 7.810.848 жители. Главен град на државата е [[Тегусигалпа]], додека официјален јазик е [[шпанскиот јазик]].
19

уредувања