Разлика помеѓу преработките на „Гватемала“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 164 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q774 (translate me))
}}
 
'''Гватемала''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Guatemala'') или официјално '''Република Гватемала''' (''República de Guatemala'') е држава во копнена [[СреднаСеверна Америка]]. Гватемала се граничи на север и запад со [[Мексико]], на северозапад со [[Белизе]] и на југоисток со [[Ел Салвадор]] и [[Хондурас]]. На југозапад државата излегува на [[Тихиот Океан]], додека на исток излегува на [[Карипското Море]].
 
Вкупната површина на Гватемала е 108.890 километри квадратни каде живеат околу 13.276.517 жители. Главен град на државата е истоимениот град [[Гватемала (град)|Гватемала]] и Гватемала има 23 официјални јазици. Гватемала е [[претседателска република]]. Државата има големо природно богатство и со богат растителен и животински свет.<ref>{{цитирана веб страница |title= Biodiversity Hotspots-Mesoamerica-Overview |publisher= Conservation International |url= http://www.biodiversityhotspots.org/xp/Hotspots/mesoamerica/ |accessdate= 2007-02-01 }}</ref>
19

уредувања