Разлика помеѓу преработките на „Договор од Зухаб“

Додадени 386 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
Според договорот [[Ереван]], [[Источна Грузија]], [[Дагестан]] и [[Азербејџан]] останале под [[Персија]] додека [[Западна Грузија]] и поголемиот дел од [[Западна Ерменија]] биле вклучени во територијата на [[Османлиската Империја]]. Освен тоа, Османлиите го задржиле Багдад и цела [[Месопотамија]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Османлиски договори}}
 
[[Категорија:Османлиско-персисиски војни]]
[[Категорија:Договори на Отоманската империја]]
[[Категорија:Договори на Персија]]
[[Категорија:Османлиска империја во 17 век]]