Разлика помеѓу преработките на „Договор од Зухаб“

Додадени 640 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
|signatories = {{знамеземја|Ottoman Empire|1453}}<br />[[File:Safavid Flag.png|23px]] [[Персија]]<br />
}}
'''Договорот од Зухаб''' бил потпишан на [[17 мај]] [[1639]] година преку кој завршила втората [[Отоманско-персиска војна (1623–1639)|Отоманско-персиската војна]]<ref>Somel, Selçuk Akşin, ''Historical Dictionary of the Ottoman Empire'', (Scarecrow Press Inc., 2003), 306.</ref> .
 
Според договорот [[Ереван]], [[Источна Грузија]], [[Дагестан]] и [[Азербејџан]] останале под [[Персија]] додека [[Западна Грузија]] и поголемиот дел од [[Западна Ерменија]] биле вклучени во територијата на [[Османлиската Империја]]. Освен тоа, Османлиите го задржиле Багдад и цела [[Месопотамија]].