Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|signature = Euler signature.jpg
}}
'''Леонард Паул Ојлер''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Leonhard Paul Euler''); ([[15 април]] [[1707]] – [[18 септември]] [[1783]]) бил [[Швајцарија|швајцарски]] [[математичар]] и [[физичар]], еден од пронаоѓачите на чистата [[математика]]. Не само што открил и докажал важни теореми во предметите како [[геометрија]], [[калкулус]], [[механика]] и теоријата на броеви, туку и развил методи за решавање на проблеми во набљудувачката [[астрономија]] и демонстрирал практична примена на математиката во [[технологија]]та и во секојдневниот живот.
 
Основите на математиката, Ојлер ги изучил од [[Јохан Бернули]], еден од првите математичари во [[Европа]] во тоа време. Ојлер бил близок пријател со неговите синови Даниел и Николас. Во [[1727]] година се преселил во [[Петроград]] каде што се вклучил во Академијата на науки во [[1733]].
== Творештво ==
 
Ојлер се смета за ненадминат математичар на [[18XVIII век]] и еден од најдобрите на сите времиња. Тој е, исто така, еден од најпродуктивните математичари: неговите собрани дела исполнуваат 60-80 четвороделни тома. Има направено многу важни откритија во различни полиња, како што се: [[калкулус]] и графичка теорија. Исто така, тој е творец на најголемиот дел од модерната математичка терминологија и нотација, особено во делот на [[математичка анализа|математичката анализа]], како на пример, нотацијата за [[математичка функција]].<ref name="function">{{цитирана книга| last = Dunham| first = William| title = Euler: The Master of Us All| year = 1999| publisher =The Mathematical Association of America | pages = 17}}</ref> Исто така, Ојлер е познат и по својата работа во областа на [[механика]]та, [[оптика]]та и [[астрономија]]та.
 
=== Придонеси за математиката ===
 
Ојлер работел на скоро сите области во [[математика]]та: [[геометрија]], [[калкулус]], [[тригонометрија]], [[алгебра]], теорија за броевите, како и во [[физика]]та, месечевата теорија и други области од физиката. Меѓу математичарите, единствено Унгарецот [[Пал Ердеш]], математичар на [[20XX век]], бил слично продуктивен како Ојлер.
 
=== Математичка нотација ===
 
=== Математичка анализа ===
Во [[18XVIII век]], математичките истражувања се темелеле на достигнувањата во областа на [[Математичка анализа|анализата]], а членовите на семејството Бернули, кои биле блиски пријатели на семејството Ојлер биле заслужни за голем број откритија во ова поле. Благодарение на нивното влијание, Ојлер се фокусирал на изучување на математичката анализа. Иако некои негови [[доказ]]и според современите стандарди не биле прифатливи,<ref name="bazel">-{Gerhard Wanner, Ernst Harrier}-, -{''Analysis by its history''}-, -{Springer}-, [[2005]], стр. 62</ref> неговите идеи биле основа за многу понатамошни достигнувања.
 
Ојлер е познат по големиот придонес во областа на [[степенов ред|степеновите редови]], прикажувањето на [[Функција (математика)|функција]] во облик на збир на бесконечно многу собироци, како што е: