Разлика помеѓу преработките на „Шемси Ахмед-паша“

Додадени 854 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
 
Ахмед бил истакнат османлиски благородник и државник кој зазеемал бројни високи политички функции како османлиски управител на [[Дамаск]], [[Румелија]], [[Сивас]], [[Анадолија]] за да во 1579 година биде поставен за голем везир наследувајќи го [[Мехмед Паша Соколовиќ]]. Инаку по татковска линија тој е директен потомок на [[Калид ибн ал-Валид]], наследник на пророкот [[Мухамед]] во [[7 век]]. Неговата мајка пак била внуката на [[Сулејман I]], и ќерката на [[Михрима султан]], [[Ајше Хумашах султан]]. Тој пораснал во [[Топкапи сарај]], а во времето кога станал везир била изградена [[Шемси паша џамија]] на [[Босфор]]от од страна на [[Мимар Синан]]. Починал во [[1580]] година.
 
== Наводи ==
* Kuran, Aptullah. 1986. Mimar Sinan. Istanbul: Hürriyet Vakıf Yayınları, p. 193–196.
* Gültekin, Gülbin. 1994. "Semsi Pasa Külliyesi." In Dünden Bugüne Istanbul Ansiklopedisi. Istanbul: Tarih Vakfi, VII, p. 158–159.
* Necipoglu, Gülru. 2005. The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire. London: Reaktion Books, p. 452–498.
 
{{s-start}}
{{s-off}}
{{s-bef|before=}}
{{s-ttl|title=[[Османлиски управител на Дамаск]]|years=1552–1555}}
{{s-aft|after=}}
{{succession box |
title=[[Голем везир|Голем везир на Османлиската империја]] |
before= [[Мехмед Паша Соколовиќ]] |
after= [[Лала Кара Мустафа Паша]] |
years=12 октомври 1579 – 28 април 1580
}}
{{s-end}}