Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Додадени 145 бајти ,  пред 6 години
с
fixing dead links
с (fixing dead links)
 
Како што автомобилите станаа популарни и удобни по Првата светска војна, беа воведени Drive-in restaurants ( Драјв ин ресторани -кино, ресторан каде што се влегува со автомобил).
Американската компанија „White Castle“ (Бел замок), создадена од Били Ингрем и Волтер Андерсон во [[Канзас]] во [[1921]] година, е уважена со тоа што е втората продавница за брза храна и првиот ланец за хамбургер, кој што се продавал со цена од само пет центи за еден хамбургер.<ref name="npr">{{Cite web|url=http://www.npr.org/programs/morning/features/patc/hamburger/|title=The Hamburger|accessdate=November 23, 2007|publisher=[[National Public Radio|NPR]]|year=2002|author=[[National Public Radio]]|archiveurl=http://web.archive.org/web/20020911155727/http://www.npr.org/programs/morning/features/patc/hamburger/|archivedate=September 11, 2002}}</ref> Волтер Андерсон го изградил ресторанот „White Castle“ во [[Вичита]] во [[1916]] година, воведувајќи го ограниченото мени, ниските цени, рестораните за хамбургер со голема брзина.<ref name="jpfarrell">{{Cite web|url=http://jpfarrell.blogspot.com/2007/11/evolution-of-quick-service-restaurant.html|title=The Evolution of the Quick Service Restaurant|accessdate=February 14, 2008|publisher=A Management Consultant @ Large|author=James P Farrell}}</ref> И покрај сите свои иновации, компанијата им дозволуваше на своите купувачи да ја гледаат својата храна за време на нејзиното подготвување.
White Сastle беше успешна уште од својот почеток и создаде своја голема гранка за своите натпреварувачи.