Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

нема опис на уредувањето
casualties2= неопознато|
}}
{{Битки во Триесетгодишната османлиска војна}}
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]].