Разлика помеѓу преработките на „Одрински договор (1829)“

нема опис на уредувањето
* [[Србија]], [[Влашка]] и [[Молдавија]] добиле [[автономија]]
* бил даден рок на 18 месеци според кој христијаните во Османлиската импетија имале право да ги продадат своите имоти и да се преселат во Русија.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Османлиски договори}}
 
[[Категорија:Историја на Едрене]]
[[Категорија:Договори на Отоманската империја]]
[[Категорија:Европа во 1829 година]]