Разлика помеѓу преработките на „Алберт Гинтер“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
|occupation=[[зоолог]]
}}
'''Алберт Карл Лудвиг Готхилф Гинтер''' ({{lang-de|Albert Karl Ludwig Gotthilf Günther}};<ref>Познат и под [[англиски јазик|англиската]] варијанта: ''Albert Charles Lewis Gotthilf Günther''</ref> [[3 октомври]] [[1830]] – [[1 февруари]] [[1914]]) бил [[Германија|германско]]-[[Велика Британија|британски]] [[зоолог]], [[ихтиологија|ихтиолог]] и [[херпетологија|херпетолог]]. Важи за вториот најплоден систематичар на влекачите (веднаш зад [[Жорж Албер Буланже|Ж.А. Буланже]]), со преку 340 опишани [[вид (биологија)|вида]].<ref> Uetz, P. (2010) The original descriptions of reptiles. Zootaxa 2334: 59–68</ref><ref>Uetz, P. (2013) [[:en:The Reptile Database | http://www.reptile-database.org]]</ref>
 
==Младост==