Разлика помеѓу преработките на „Фејсбук“

Одземени 19 бајти ,  пред 6 години
с
Отстрането уредувањето на 95.180.192.175 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
с (Отстрането уредувањето на 95.180.192.175 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
[[Медиум]]ите често го споредуваат Фејсбук со МајСпејс, но значајната разлика помеѓу двете веб-страници е нивото на уредување. МајСпејс им овозможува на корисниците да ги декорираат своите профили со користење на хипер текст (HTML-HyperText markup Language) и стилски [[јазик]] (Cascading Style Sheets-CSS), додека пак Фејсбук овозможува само едноставен текст.<ref>{{цитирана веб страница|accessdate=2008-04-30|url=http://www.pcworld.com/article/id,134635-c,categories/article.html|title=Is Facebook the New MySpace?|work=[[PC World (magazine)|PC World]]|date=2007-07-24|author=Sullivan, Mark }}</ref>
 
Фејсбук има голем број на карактеристики кои корисниците можат да ги користат. Тие се Ѕидот, простор на секоја страна на профилот на корисниците кој им овозможува на пријателите да ги запишуваат своите пораки за да ги види корисникот, Подбуцнувања, кои им овозможуваат на корисниците да си испраќаат меѓусебно виртуелно ,, подбуцнување” (известување кое кажува на корисник дека тие биле подбуцнати), Слики, кадешто корисниците можат да префрлаат албуми и слики, и Статус, кој им овозможува на корисниците да ги информираат своите пријатели за тоа koce ne jadi gomna каде се и за дејствија. Ѕид на корисник е видлив за секој којшто може да го гледа тој профил на корисникот, што зависи од нивните регулирања на приватноста. Во јули 2007 година, Фејсбук започна со овозможување на корисниците да пуштаат и додатоци на Ѕидот, што претходно беше ограничено само на текстуална содржина.
 
Со текот на времето, Фејсбук додаде неколку нови карактеристики на својата веб-страница. На 6 септември, [[2006]] година беше објавен Известувач, којшто го има на секоја почетна страница на корисникот и најважни информации како што се промени на профилот, настани кои претстојат, и родендени на пријателите на корисникот. На почетокот, Известувачот предизвика незадоволство помеѓу корисниците на Фејсбук; некои се жалеа дека бил премногу збркан и полн со непожелни информации, додека пак други беа загрижени за тоа дека многу лесно ќе се откриваат личните активности (како што се промени во статусот на врската, настани, и конверзации со други корисници).