Разлика помеѓу преработките на „Волт“

Одземени 30 бајти ,  пред 7 години
с
дотерување на инфокутијата
(дополнето)
с (дотерување на инфокутијата)
 
{{Инфокутија Единица
{{Мерни единици
| назив = Волт
| единица = Volt
| слика = [[File:NISTvoltChip.jpg|240px]]
| Податотека = Electronic multi meter.jpg
| опис = Чип со Џозефсонов спој изработен од Националното биро за стандарди (NIST) како стандарден волт
| легенда = [[Мултиметар]], овозможува мерење на електричниот напон меѓу две точки.
| стандард = [[SI (изведена единица)]]
| систем = [[Изведени единици од SI меѓународниот систем]]
| quantité величина = [[Електричен потенцијал]], [[електриченЕлектричен напон]], [[електромоторна сила]]
| симбол = V
| епоним нареченапо = [[Алесандро Волта]]
 
}}
 
Волт (симбол: V) е изведена мерна единица во SI системот за електромоторна сила и разлика на потенцијал (или напон).