Разлика помеѓу преработките на „Алберт Ајнштајн“

Додадени 47 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| footnotes =
}}
{{Специјална релативност}}
 
'''Алберт Ајнштајн''' ({{lang-de|Albert Einstein}}; [[14 март]] [[1879]] – [[18 април]] [[1955]]) — [[Германија|германски]] [[Теоретска физика|теоретски физичар]], најпознат по неговата [[теорија на релативноста]] и теоријата за [[масно-енергетска еквиваленција]], <math>E = m c^2</math>. Ајнштајн ја добил [[Нобелова награда за физика|Нобеловата награда за физика]] во 1921 година „за неговата работа во полето на теоретската физика, а особено за неговото откритие на [[фотоелектричен ефект|фотоелектричниот ефект]].“<ref>{{цитирана веб страница|url=http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1921/|title=Нобелова награда за физика 1921|accessdate=[[6 март]] [[2007]]|publisher=Нобелова фондација}}</ref>