Разлика помеѓу преработките на „Квинтил“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185844 (translate me))
с
}}
 
'''Квинтил''' бил римски цар. Познат и како ''Марко Аурелиј КлаудијКлавдиј Квинтил ''. Со [[Римска империја|Римската империја]] управувал во [[270]] година, во рок од тринаесет денови. За него многу малку се знае во историјата. Се знае дека е брат на [[КлаудијКлавдиј II]] кого го наследил по неговата смрт. Власта му била признаена од страна на Рим, но не и од [[Аурелијан]], кој по влегувањето му во [[Италија]], Квинтил се самоубил. Бил наследен од страна на [[Аурелијан]]. Покасно, [[Константин I Велики]] тврдел дека тој е наследник на Квентил.
 
{{Шаблон:Римски императори}}