5 август (починале): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1895]] 
|[[Фридрих Енгелс]], [[Германија|германски]] [[философ]]. Заедно со [[Карл Маркс]] го напишал „[[Комунистички манифест|Комунистичкиот манифест]]“.
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|[[Мерилин Монро]], [[САД|американска]] [[филм]]ска [[актер]]ка. Пронајдена е мртва во нејзиниот дом. Стана [[поп-икона]] на [[1950-ти]]те. Играше во филмовите „[[Џунгла на асфалтот]]“, „[[Нијагара (филм)|Нијагара]]“, „[[Мајмунска работа]]“, „[[Автобуска станица (филм)|Автобуска станица]]“, „[[Мажите повеќе сакаат русокоси]]“ и „[[Седум години верност]]“. Родена е во [[Лос Анџелес]], на [[1 јуни]] [[1926]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1998]] 
|[[Тодор Живков]], [[Бугарија|бугарски]] [[комунизам|комунистички лидер]] од [[1956]] до [[1989]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[2000]] 
|[[Алек Гинис]], [[Велика Британија|британски]] [[актер]].
|-
|}