Пиластер: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:File:Architecture-pilasters.jpg|мини|десно|исправено|ПилстриПиластри на зградата на окружниот суд во [[Спрингфилд (Охајо)]]]]
'''Пиластер''' — сосема малку издаден [[столб]] зграден во ѕид. Пиластерот е зарамнет или скратен [[столб]] кој обично оди заедно со [[капител]] и [[перваз]], како и во низок [[релјеф]] или рамен наспроти еден ѕид. Овој [[:Категорија:Архитектонски елементи|архитектонски елемент]] го наоѓаме во [[Класична архитектура|класичната архитектура]] и има за цел да даде впечаток на потпорен [[столб]], но само со украсна вредност. Наспроти ова, [[врзан столб]] или [[дирек]] може да го држи ѕидот и покривот над него.