Излачување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Излачување''' ('''екскреција''') — процес при кој се отстрануваат штетните или непотребни материи (наречени екскрети) надвор од организмот. Растенијата и животните се сосема различни во поглед на тоа како ги третираат екскретите и како ги излачуваат. Органските материи во клетката постојано се разложуваат во присуство на [[кислород]], при што се добива [[јаглерод диоксид]], [[енергија]], [[вода]] и штетни [[материи]], кои ако не се отстранат од организмот можат да предизвикаат труење. Такви материи се разни [[соли]] растворени во [[вода]], [[мочна киселина]], [[уреауреја]]та, [[амонијак]]от и други. Овие материи ја сочинуваат [[мочта]]. Отстранувањето на штетните материи и водата ([[мочта]]) од организмот се вика '''лачење'''.
Органите преку кои се исфрла мочта се викаат органи за излачување.