Излачување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 426 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Откажано уредувањето 3200857 на уредникот 31.11.112.85 (разговор))
сНема опис на уредувањето
'''Излачување''' ('''екскреција''') — процес при кој се отстрануваат штетните или непотребни материи (наречени екскрети) надвор од организмот. Растенијата и животните се сосема различни во поглед на тоа како ги третираат екскретите и како ги излачуваат. Органските материи во клетката постојано се разложуваат во присуство на [[кислород]], при што се добива [[јаглерод диоксид]], [[енергија]], [[вода]] и штетни [[материи]], кои ако не се отстранат од организмот можат да предизвикаат труење. Такви материи се разни [[соли]] растворени во [[вода]], [[мочна киселина]], [[уреа]]та, [[амонијак]]от и други. Овие материи ја сочинуваат [[мочта]]. Отстранувањето на штетните материи и водата ([[мочта]]) од организмот се вика '''лачење'''.
Органите преку кои се исфрла мочта се викаат органи за излачување.
 
Во нефроните телца и цевчиња се врши цедење и прочистување на крвта при што се создава мочта, која се собира во бубрежното легенче и преку мочоводите се спроведува во мочниот меур. Од мочниот меур преку изводниот мочен канал се исфрла надвор.
 
[[МочтМочта]]а е жолтеникава течност со солен вкус и непријатен мирис кој доаѓа од растворениот [[амонијак]] и други штетни материи. Дел од штетните материи и водата кај цицачите се исфрла и преку кожата како пот. [[Пот]]та има сличен состав како мочта.
 
== Види исто така ==
 
* [[Моч]]
* [[Измет]]
* [[Бубрези]]
* [[Мочен меур]]
* [[Мочен меур]]