Моч: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с Bot: Migrating 72 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q40924 (translate me)
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
 
[[Податотека:Weewee.JPG|десно|мини|Примерок од [[човек|човечка]] уринамоч]]
'''УринаМоч''' (или '''урина''', од [[латински јазик|лат.]] ''urina'', или '''моч''') е отпаден продукт на [[организам|организмот]], создаден во [[бубрег|бубрезите]] при филтрацијата на [[крв]]та.
 
== Настанување ==
Кај [[клетка|клеточниот]] [[метаболизам]] се создаваат мноштво отпадни материи богати со [[азот]] и други материи што се раствроливи во [[вода]], кои треба да се исфрлат од [[крв]]та. Тоj процес се врши во [[бубрег|бубрезите]], а создадената течност се нарекува ''уринамоч''. Од бубрзите, преку [[мочовод]]ите, таа се спушта во [[мочно ќесе|мочниот меур]], каде останува неколку часа, а потоа со исфрлање, односно [[уринирање]], преку [[уретра]]та организмот се ослободува од уринатамочта. Кај повеќето [[животни]] уринатамочта содржи и [[феромон]]и, поради што уринирањетомокрењето на определени места е поврзано со маркирање на територијата.
 
== Човечка уринамоч ==
[[Количество]]то уринамоч што се создава за одреден временски период се нарекува [[уринирање#диуреза|диуреза]]. Во [[нефрологија|нефролошката]] практика, при мерењето на [[волумен]]от на исфрлена уринамоч најчесто се зема период од 24 часа. Во нормални околности, дневното количество уринамоч изнесува 800-1500 см³.
 
УринатаМочта има кисела реакција и нејзината [[Водороден показател|pH вредност]] изнесува помеѓу 5 и 6.
 
[[хемија|Хемиската]] и [[микроскоп]]ската [[анализа]] на уринатамочта има големо дијагностичка важност. На пример, при [[дијабетес]] во уринатамочта се регистрира [[шеќер]], а при [[нефритис]] - [[протеин]]и. Секое отстапување од нормалниот состав на урината укажува дека [[метаболизам|метаболизмот]] на телото не е во ред.
 
== Боја ==
УринатаМочта во нормални околности има [[жолта боја]] и во зависност од внесените [[храна|хранливи]] материи во [[организам|организмот]] таа може да варира од светло жолта до темно жолта боја. Врз промената на бојата на уринатамочта може да влијае покачената [[тело|телесна]] [[температура]], како и губењето телесни [[течност]]и преку [[потење]], [[повраќање]] или [[пролив]].<ref>[http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1219-laboratoriska-analiza-urina&catid=395-preporaki-tretmani&Itemid=590 Што може да ни покаже лабораториската анализа на урината?]</ref>
 
== Состав ==
Ред 20:
 
=== Органски соединенија ===
* [[Карбамид]] (20 - 35 g.г)
* [[кетон|Кетонски тела]] (< 3 g.г)
* [[Аминокиселини]] (1 - 3 g.г)
* [[Креатинин]] (1 - 1,5 g.г)
* [[Мочна киселина]] (0,3 - 2 g.г)
* [[Глукоза]] (< 0,16 g.г)
* [[Белковини]] (< 0,15 g.г)
* [[Хипурна киселина]] (0,15 g.г)
* [[Креатин]] (0,05 - 0,1 g.г)
 
=== Неоргански соединенија ===
Ред 34:
* [[Анјон]]и (Cl-, SO42-, НРО42-)
* Други [[јон]]и (во мали количества)
 
== Поврзано ==
* [[Уреја]]
* [[Излачување]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references/>
 
[[Категорија:Физиологија]]